Hamilelik

Doğum Öncesi Kontroller ve Testler

Kan-Testleri
Tarafından yazılmıştır Hamilelik Bilgileri

Hamileliğiniz sırasında sizlere bir takım testler sunabilirler, bunların hiçbirini bilmiyor, daha önce böyle testlere tabi tutulmamış olabilirsiniz. Telaşlanmayın, bu tarzda ki testler genel olarak sizlerin ve bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Genel olarak testlerin amacı;

  • Hamileliğinizi daha güvenilir hale getirmek.
  • Sizin ve bebeğinizin gelişimini kontrol altında tutmak.
  • Belirli durumlarda erken müdahale edebilmek.

Testleri yaptırmak veya yaptırmamak tamamen sizin kendi tercihinize kalmış bir durumdur. Bu durum kesinlikle zorlama ile olacak bir şey değildir. Ama her zaman için Uzman doktorlar sizlere bu konuda yol gösterici olabilirler.

Bu yüzden uzmanlarınızı dinlemeli, onların talimatlarına uyum sağlayarak hareket etmelisiniz. Bu yukarıda da söylediğimiz gibi size ve bebeğinize doğrudan fayda sağlayacaktır.

Doğum Öncesi Kontroller ve Testler
Doğum Öncesi Kontroller ve Testler

Doğum Öncesi Kilo ve Boy Kontrolleri

Genel olarak her zaman için tartılmasanız da belli dönemler de bu tartılmalar ve boy ölçümleri sürekli olarak randevularınız da yapılacaktır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de boy ve vücut indeksinizi hesaplamak, yol haritanızı oluşturmak içindir.

Boy ve kilo oranlarınız sürekli olarak dengede olmak zorundadır. Boylarına nazaran kiloları fazla olan kadınların doğum öncesinde problemler yaşadıkları sürekli olarak gözlemlenmekte.

Hamile kaldığınız da kilolarınız ile nasıl başa çıkabileceğinizi ve sürekli olarak yemek yeme iç güdünüzü nasıl bastırabileceğinizi uzman bir hekim tarafından öğrenebilir, hamilelik süresince bunu uygulayabilirsiniz.

Çoğu kadın hamilelik süresince ortalaması 20 haftalık hamileliğe ulaştıktan sonra 10 ile 12.5 kg arasında kilo almaktadır. Bu gözünüzü korkutmasın 🙂 Genel de bu tür kilo artışları bebeğin büyüdüğüne işarettir, bundan dolayı bebeğiniz büyüdüğü için sizler de dolaylı yoldan kilo almaktasınız.

Bu durumun bir diğer avantajı ise genel de doğuma kadar ki süreçte alınan kilolar yağa ve yağlarda anne sütüne dönüşmektedir. Anne sütlerinin az olmasının en büyük nedenlerinden birisi vücut yağlarının az olmasından kaynaklıdır.

Hamileliğiniz süresince doğru besinler tüketmek ve sürekli olarak egzersizler yapmak oldukça önemlidir.

Doğum Öncesi Kilo ve Boy Kontrolleri
Doğum Öncesi Kilo ve Boy Kontrolleri

Doğum Öncesi İdrar Testleri

Doğum öncesi randevularınızda idrar örneği vermeniz istenecektir. İdrarınız, protein dahil birkaç şey için kontrol edilir.

İdrarınızda bir şey bulunursa, tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelebilir. Aynı zamanda preeklampsi belirtisi de olabilir  .

Preeklampsi, gebeliklerin% 5’ini etkiler ve nöbetler dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir. Tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturabilir.

Preeklampsi ayrıca bebeğin büyümesini ve sağlığını da etkileyebilir.

Doğum Öncesi İdrar Testleri
Doğum Öncesi İdrar Testleri

Doğum Öncesi Kan Basıncı Testleri

Her doğum öncesi ziyaretinizde kan basıncınız kontrol edilecektir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kan basıncında bir yükselme preeklampsinin bir işareti olabilir.

Hamileliğinizin ortasında kan basıncınızın diğer zamanlara göre daha düşük olması çok yaygındır. Ancak bu sizler için bir problem değildir, genel olarak hızlı kalkmalar, yerinizden bir anda hareket etmeler sonucunda başınız dönebilir ve tansiyonunuz düşebilir, bu tip durumlar sürekli olarak tekrarlanıyorsa doktorunuz ile görüşmeniz de fayda var.

Doğum Öncesi Kan Basıncı Testleri

Doğum Öncesi Kan Testleri

Doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak size birkaç kan testi yapılacaktır. Bazıları tüm kadınlara sunulurken, diğerleri yalnızca belirli bir enfeksiyon veya rahatsızlık riskiyle karşı karşıya kalmanız durumunda sunulur.

Tüm testler hamileliğinizi daha güvenli hale getirmek veya bebeğin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmek için yapılır, ancak istemiyorsanız yaptırmanıza gerek yoktur.

Ebeniz veya doktorunuzla konuşun ve kararınızı vermek için kendinize yeterince zaman tanıyın. Ayrıca size testler hakkında yazılı bilgi vereceklerdir.

Doğum Öncesi Kan Testleri
Doğum Öncesi Kan Testleri

Doğum Öncesi HIV, Sifiliz ve Hepatit B Taraması

Üç bulaşıcı hastalık için size bir kan testi teklif edilecektir:

  • HIV
  • Hepatit B
  • Sifiliz

Bu genellikle hamileliğiniz 8 ila 12 haftalıkken doktor randevunuz da sizlere teklif edilmektedir.

Testler, erken tedavi ve bakım yoluyla sağlığınızı korumak ve bebeğinize, partnerinize veya diğer aile üyelerine enfeksiyon geçirme riskini azaltmak için önerilir.

Doğum Öncesi HIV, Sifiliz ve Hepatit B Taraması
Doğum Öncesi HIV, Sifiliz ve Hepatit B Taraması

Doğum Öncesi Kan Grubu Testi

Sizlere her ne kadar basit gibi gözükse de kan testi diğer testler kadar önemlidir. Genel olarak yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta sizlerin raporları ve dosyaların da olması gereken bir madde ve işleyiştir.

Bu yüzden kan grubu testinizi yaptırmayı ihmal etmemeli, eğer gözden kaçan bir durum varsa sizler müdahale etmelisiniz. Bu durum hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bugün Hamilelik konusunda Doğum öncesi yapılan test ve taramalar nedir bunları ele alarak bilgilendirme içeriğimizi hazırladık. Yazımızı beğendiyseniz yorumlarda belirtebilir, dilerseniz instagram’da arkadaşımız olabilirsiniz.

Ayrıca Kocaeli gezilecek yerler için ilgili içeriğe ulaşabilir, ücretsiz kamp alanları ve piknik alanlarını öğrenebilirsiniz.

Yazar hakkında

Hamilelik Bilgileri

Hamilelik bilgileri sitesi üzerinde birbirinden farklı yüzlerde konu bulabilir, bilmediklerinizi öğrenebilir bazen "hadi canım buda mı varmış?" diye kendinize sorabilirsiniz. Yani bilgilenirken şaşırabilir, bazen duygulanabilir, bazen eğlenebilirsiniz.

Amacımız hamilelik aşamasında olan veya olma adayı olan annişlerimizin birşeyler öğrenmesi, eksiklerini gidermesi. Aynı zaman da kadınlar için özel hazırlayacağımız içeriklerimiz ile problemlerine çözüm bulmalarıdır.

Bizlere destek olmak için yazılarımızı yorumlayabilir, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Unutmadan, sosyal medya hesaplarımızda ara ara çekilişlerimiz de olmaktadır :)

Yorum Yap