Sağlık

Kadın Hastalıkları | Sık Görülen 7 Hastalık

kadin-hastaliklari
Tarafından yazılmıştır Hamilelik Bilgileri

Hem erkekler hem de kadınlar çeşitli koşullara yakalanırken, bazı sağlık sorunları kadınları farklı ve daha yaygın şekilde etkiler.

Dahası, birçok kadının sağlık durumu teşhis edilemiyor ve çoğu uyuşturucu deneyi kadın denekleri içermiyor. Yine de kadınlar meme kanseri, rahim ağzı kanseri, menopoz ve hamilelik gibi özel sağlık sorunları taşıyor. 

Kadınlar, erkeklere kıyasla daha fazla kalp krizi sonucu ölüyor. Kadın hastalarda depresyon ve anksiyete daha sık görülür. İdrar yolu koşulları kadınlarda daha sık görülür ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar kadınlara daha fazla zarar verebilir. 

Kadınlarda en sık görülen durumlar arasında aşağıdaki sekiz hastalık önemli sağlık riskleri oluşturmaktadır.

Kalp Hastalığı

Kalp Hastalık Belirtileri
Kalp Hastalık Belirtileri

Amerika Birleşik Devletleri’nde kalp hastalığı, kadınlar arasında her dört ölümden birine neden oluyor.

Halk, kalp hastalığını erkekler arasında yaygın bir sorun olarak görse de, bu durum erkekleri ve kadınları neredeyse eşit şekilde etkiler. Yine de kadınların sadece yüzde 54’ü cinsiyetlerini tehdit eden en önemli sağlık sorununun kalp hastalığı olduğunu biliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm tüketicilerin yüzde 49’u yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya dumandan muzdariptir; kalp hastalığına katkıda bulunan faktörler.

Meme Kanseri

Meme Kanseri Belirtileri
Meme Kanseri Belirtileri

Tipik olarak süt kanallarının iç yüzeyinde ortaya çıkan meme kanseri diğer organlara da yayılabilir ve küresel kadın nüfusunu etkileyen en agresif kanserdir.

Bu durum, yaşam sürelerinin uzaması nedeniyle gelişmiş ülkelerdeki kadın popülasyonlarında daha çok ortaya çıkıyor.

Başlangıçta meme kanserine yakalanmış kadınlarda göğüs topakları gelişebilir. Çoğu göğüs kitlesi tehdit oluşturmaz, ancak kadınların her birinin bir doktor tarafından kontrol ettirilmesi önemlidir.

Yumurtalık ve Rahim Ağzı Kanseri

Yumurtalık ve Rahim Ağzı Kanseri
Yumurtalık ve Rahim Ağzı Kanseri

Birçok kişi yumurtalık ve rahim ağzı kanseri arasındaki farkların farkında değildir.

Rahim ağzı kanseri alt uterustan, yumurtalık kanseri ise fallop tüplerinde başlar. Her iki durum da benzer ağrıya neden olurken, rahim ağzı kanseri de cinsel ilişki sırasında akıntı ve ağrıya neden olur.

Yumurtalık kanseri son derece belirsiz semptomlar sunarken, durum çok karmaşıktır. Son olarak, Pap smear rahim ağzı kanserini tespit eder ancak yumurtalık kanserini tespit etmez.

Jinekolojik Sağlık

Jinekolojik Sağlık
Jinekolojik Sağlık

Kanama ve akıntı adet döngüsünün normal bir parçasıdır. Bununla birlikte, menstrüasyon sırasında eklenen semptomlar sağlık sorunlarına işaret edebilir ve menstrüasyon arasında kanama ve sık idrara çıkma gibi olağandışı semptomlar diğer sağlık koşullarını taklit edebilir.

Vajinal sorunlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) veya üreme yolu kanseri gibi ciddi sorunları da gösterebilir. Bakım sağlayıcılar hafif enfeksiyonları kolayca tedavi edebilirken, kontrol edilmedikleri takdirde kısırlık veya böbrek yetmezliği gibi durumlara yol açabilirler.

Hamilelik Sorunları

Önceden var olan koşullar hamilelik sırasında daha da kötüleşerek anne ve çocuğunun sağlığını tehdit edebilir. Astım, diyabet ve depresyon, uygun şekilde yönetilmezse hamilelik sırasında anne ve çocuğa zarar verebilir.

Hamilelik, sağlıklı bir annenin kırmızı kan hücresi sayısının düşmesine, anemi denen bir duruma veya depresyona neden olabilir. Başka bir sorun, bir üreme hücresi rahim dışına yerleştiğinde ortaya çıkar ve daha fazla gebeliği olanaksız hale getirir. 

Neyse ki, kadın doğum uzmanları hamilelik sırasında ortaya çıkan yaygın ve nadir sağlık sorunlarını yönetebilir ve tedavi edebilir.

Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün Hastalıklar
Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalık, virüsler gibi tehditleri ortadan kaldıran vücut hücreleri sağlıklı hücrelere saldırdığında ortaya çıkar. [7] Bu durum popülasyonda artmaya devam ederken, araştırmacılar durumun neden çoğunlukla kadınları etkilediği konusunda şaşkın kalıyor. Birçok farklı otoimmün hastalık mevcut olsa da, çoğu aşağıdaki gibi semptomları paylaşır:

● Bitkinlik
● Hafif ateş
● Ağrı
● Cilt tahrişi
● Baş dönmesi

Otoimmün sistemin çoğu midede bulunur. Gerektiği gibi, bu durumdan muzdarip olan birçok kişi, aşağıdakiler gibi doğal şifa uygulamalarına başvurmuştur:

  • Şekeri azaltmak,
  • Stresi azaltmak,
  • Daha az yağlı yemek yemek,
  • Toksin alımını azaltmak,

Bununla birlikte, otoimmün hastalığa karşı en iyi savunma erken tespittir.

Osteoporoz, kemikleri zayıflatarak kolayca kırılmasına izin verir. [8] Çoğunlukla kadınlarda meydana gelen duruma birkaç faktör neden olabilir, örneğin:

● Yaş
● Alkol tüketimi
● Belirli reçeteler
● Genetik
● Egzersiz eksikliği
● Düşük vücut kütlesi
● Sigara içme
● Steroid kullanımı

Durumu tespit etmek için, bakım sağlayıcılar bir X-ışını veya ultrason tanısı kullanarak kemik yoğunluğunu ölçer.

Osteoporoz için herhangi bir tedavi bulunmamakla birlikte, bakım sağlayıcılar, diyet takviyeleri, sağlıklı yaşam tarzı seçimleri veya reçeteli ilaçları içerebilecek, hastalığın ilerlemesini engellemek için tedavi önerebilir.

Depresyon ve Kaygı

Depresyon ve Kaygı
Depresyon ve Kaygı

Doğal hormonal dalgalanmalar depresyona veya anksiyeteye yol açabilir. Premenstrüel sendrom (PMS) kadınlar arasında yaygın olarak görülürken, premenstrüel dismorfik bozukluk (PMDD) benzer, ancak büyük ölçüde yoğunlaşan semptomlar gösterir.

Doğumdan kısa bir süre sonra, pek çok anne “bebek hüznü” adı verilen bir tür depresyon yaşar, ancak perinatal depresyon benzer – ancak çok daha güçlü – endişelere, duygusal kaymalara, üzüntüye ve yorgunluğa neden olur. 

Menopoza geçiş olan perimenopoz da depresyona neden olabilir. Semptomlar ne kadar yoğun olursa olsun, bakım sağlayıcılar reçeteli veya terapötik tedavilerle rahatlama sağlayabilir.

Bugün kadın hastalıkları inceleyerek 7 farklı hastalıktan bahsettik. Yazımız hoşunuza gittiyse yorumlarınız ile bizlere destek olabilir, sosyal medya’da arkadaşımız olarak daha fazla bilgi ve içeriğe ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Kocaelide gezilecek yerler için ilgili bağlantımıza tıklayarak Kocaeli kamp yerlerini inceleyebilir, stresten uzak güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Diğer kadın hastalıkları ile ilgili içeriklerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Hamilelik Bilgileri

Hamilelik bilgileri sitesi üzerinde birbirinden farklı yüzlerde konu bulabilir, bilmediklerinizi öğrenebilir bazen "hadi canım buda mı varmış?" diye kendinize sorabilirsiniz. Yani bilgilenirken şaşırabilir, bazen duygulanabilir, bazen eğlenebilirsiniz.

Amacımız hamilelik aşamasında olan veya olma adayı olan annişlerimizin birşeyler öğrenmesi, eksiklerini gidermesi. Aynı zaman da kadınlar için özel hazırlayacağımız içeriklerimiz ile problemlerine çözüm bulmalarıdır.

Bizlere destek olmak için yazılarımızı yorumlayabilir, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Unutmadan, sosyal medya hesaplarımızda ara ara çekilişlerimiz de olmaktadır :)

Yorum Yap