Sağlık

Kadın Sağlığı Arttırmanın 6 Yolu

kadin-sagligi-egzersiz
Tarafından yazılmıştır Hamilelik Bilgileri

Kadın sağlığı arttırmanın 6 yolunu incelediğimiz bu içeriğimiz de sizler de sağlıklı birey olabilmek için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir, sağlığınızı tekrar yerine getirmek için neler yapabilirsiniz bunlara değineceğiz.

Yazımızı beğenirseniz yorum yapabilir, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir dilerseniz bizleri instagramdan takip edebilirsiniz. 🙂

Her yaşta en iyi şekilde görünmek ve hissetmek için akıllı yaşam tarzı ve sağlık seçimleri yapmak önemlidir. İşte kadınların sağlıklı olmasını sağlamak için her gün (veya düzenli olarak) yapabilecekleri altı basit şey:

Kadın sağlığı
Kadın sağlığı

Kadın Sağlığı | Sağlıklı Bir Diyet Yapın

Sağlıklı beslenme, boyunuza göre uygun bir kiloyu korumanıza yardımcı olacaktır, bu önemlidir çünkü fazla kilolu olmak bir dizi hastalığa yol açabilir. Sağlıklı bir atıştırmalık mı arıyorsunuz? Az yağlı yoğurttan yapılmış soslu kereviz, havuç, brokoli, salatalık veya kabak gibi çiğ sebzeleri deneyin.

Diyetinizde yeterince vitamin ve besin almıyorsanız, sağlığınızı koruduğunuzdan emin olmak için bir multivitamin ve bir kalsiyum takviyesi almak isteyebilirsiniz.

Yoğurtlu-Brokoli
Sağlıklı Bir Diyet Yapın

Kadın Sağlığı | Egzersiz Yapın

Türkiye’de genel olarak karşılaşılan hastalıkların başında kalp çarpıntıları ve kalp rahatsızlıkları gelmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için ise haftada en az 30 dakika egzersiz yapılması önerilmektedir.

Genel olarak ağır egzersizlerin yanı sıra basit usul, yürüme, bisiklet sürme veya buna benzer egzersizler yaparak kalp ritminizi dengeleyebilir, kalp atışlarınızı ve kan basıncınızı normalle döndürebilirsiniz.

Ayrıca yapacağınız hafif egzersizler ile kaslarınız ve derileriniz sıkılaşarak daha genç bir görünüme sahip olabileceksiniz.

Egzersiz Yapın
Egzersiz Yapın

Kadın Sağlığı | Riskli Alışkanlıklardan Kaçının

Sigara kullanımının ne kadar zararlı olduğundan bahsetmeye gerek yoktur sanırım? Öncelikli olarak sigarayı bırakmak ile başlayabilirsiniz. Sigarayı bıraktığınız gibi sigara içen insanların yanında da bulunmamaya özen göstermelisiniz.

İkinci olarak uyuşturucu kullanılmamalı ve alkol kullanılıyorsa da günlük 1 bardağı geçmemelidir. Yapılan araştırmalara göre günlük 1 bardak bira tüketimi vücudun kendini dengelemesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bir bardak alkol dışında farklı alışkanlıklarınızın olmaması sağlığınız için oldukça önemlidir.

Kadin rahatsizliklari - Sigara tüketimi
Kadin rahatsizliklari – Sigara tüketimi

Kadın Sağlığı | Stres Yönetiminizi Yapın

Stres bütün kötülüklerin anasıdır desek sanırım yanlış olmaz. O yüzden hiçbir şekilde stresli ortamlarda ve konularda kalmamalı, bu tür durumlarda acilen uzaklaşmalısınız.

Vücudumuza verdiğimiz en büyük zararların başında stres gelmektedir. Stres yönetiminizi iyi yapmalı, sabırsız ve tez canlı bir yapıya sahipseniz böyle durumların içerisinde bulunmamalı, olabildiğine uzaklaşmalısınız.

Stres aynı zaman da cildinizi ve gençliğinizi de doğrudan etkilemektedir. Stres otomatik olarak kas hücrelerini çalıştırdığından dolayı erken çökmelerin büyük çoğunluğunun arkasında stresli bir hayat yatmaktadır.

Kadın hastaliklari stres yönetimi nasil yapilir
Kadın hastaliklari stres yönetimi nasil yapilir

Eğer çok stresli olduğunuzu düşünüyorsanız kendinizi gezmek için dışarı atabilirsiniz. Eğer gezme noktasında problem yaşıyor kararsız kalıyorsanız Kocaeli gezilecek yerler blog içeriklerimize göz atabilir, kendinize uygun gezme rotaları belirleyebilirsiniz.

Kadın Sağlığı | Güvenle Güneşlenin

Güneş ışınları insan vücuduna her ne kadar faydalı da olsa fazlası zarardır. Bu yüzden ortalama 5 dakikanın üzerinde güneşe maruz kalıyorsanız veya kalacaksanız 15 faktörlü korumaya sahip güneş kremleri ile vücudunuzu kremlemeyi unutmayın. Olası güneş yanıkları, çiller ve benzeri güneş etkeni durumlar ciddi olabildiği gibi ölümcül etkiler de yaratmaktadır.

Bundan dolayı güneşe maruz kalacağınızı düşündüğünüz zamanlarda muhakkak koruma faktörü olan kremler ile birlikte kendinizi muhafaza edin ve güneş kremsiz dışarı çıkmayın.

Kadın hastaliklari ve tedavi yöntemleri
Kadın hastaliklari ve tedavi yöntemleri

Kadın Sağlığı | Göğüs Kanserini Kontrol Edin

Kadın sağlığı veya kadın hastalıkları için dikkat edilmesi gereken konuların başında hiç şüphesiz ki göğüs kanseri ve belirtileri gelmektedir. Bu 20’li yaşlarda başlayarak ortalama 40 yaşlarına kadar devam eden ve her zaman için kadınların başına gelebilecek bir hastalık türüdür.

Bunun için sürekli olarak bakımlarınızı yaptırmalı, kontrollerinizi aksatmadan devam etmelisiniz. Ayrıca kendinize özgü bir doktor ile sürekli olarak bağlantı halinde olarak olası durumları direk doktorunuza bildirmelisiniz.

Bugün kadın sağlığı hakkında paylaşımda bulunduğumuz 6 maddemiz ile birlikte sizlere içerik hazırladık.

Diğer içeriklerimizi inceleyebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. 🙂

Yazar hakkında

Hamilelik Bilgileri

Hamilelik bilgileri sitesi üzerinde birbirinden farklı yüzlerde konu bulabilir, bilmediklerinizi öğrenebilir bazen "hadi canım buda mı varmış?" diye kendinize sorabilirsiniz. Yani bilgilenirken şaşırabilir, bazen duygulanabilir, bazen eğlenebilirsiniz.

Amacımız hamilelik aşamasında olan veya olma adayı olan annişlerimizin birşeyler öğrenmesi, eksiklerini gidermesi. Aynı zaman da kadınlar için özel hazırlayacağımız içeriklerimiz ile problemlerine çözüm bulmalarıdır.

Bizlere destek olmak için yazılarımızı yorumlayabilir, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Unutmadan, sosyal medya hesaplarımızda ara ara çekilişlerimiz de olmaktadır :)

Yorum Yap